פטור ממס הכנסה לנכה

פטור ממס הכנסה לנכים

מס הכנסה הוא מס פרוגרסיבי יחסי המוטל על הכנסות בגין "יגיעה אישית" כמו משכורת או הכנסה מעסק. המחוקק קבע הטבות והקלות בתשלום מס לכל אדם שסובל מבעיות רפואיות וממשיך לעבוד ולשלם מס הכנסה.

זכאות לפטור:

סעיף 9(5) לפקודת מס הכנסה, קובע כי עיוור או לנכה בעל נכות רפואית בשיעור של 100% או בשיעור של לפחות 90% ומעלה זכאי לפטור ממס הכנסה.

על מנת לקבל את הפטור, על התובע להגיש בקשה לפטור ממס הכנסה לפקיד השומה שבאזור מגוריו ולצרף שובר אגרה לתשלום בסך של 659 ₪.  לאחר מכן יוזמן התובע להופיע בפני וועדות רפואיות של המוסד לביטוח לאומי, שמטרתם לקבוע את הנכות הרפואית של התובע.

אדם יהיה זכאי לפטור ממס הכנסה אם תקבע לו נכות רפואית בשיעור של 100% או של 90% לתקופה של לפחות 185 ימים. בדרך כלל מדובר בבעיות רפואיות קשות כמו עיוורון, מחלות ממאירות, השתלת איברים, או שקלול של כמה נכויות אשר שקלולן יחד מביא לנכות רפואית בשיעור של 90% ומעלה.

במידה ונקבעה לתובע נכות לתקופה שהינה פחות מ-185 ימים לא קמה הזכאות לפטור ממס הכנסה. אך במידה והזכאות לפטור החלה כבר בשנים שקדמו לאותה שנת מס נוכחית, עשוי התובע לקבל החזרי מס רטרואקטיבית עד 6 שנים מיום הגשת הבקשה וכן במידה והפטור לצמיתות הפטור יהיה תקף לגבי ההכנסות העתידיות.

על מנת להיות זכאי להחזר רטרואקטיבית יש להוכיח בוועדה באמצעות מסמכים רפואיים, שהנכות התגבשה הרבה שנים קודם לכן, עוד לפני הגשת הבקשה ואם אין אפשרות להוכיח זאת הנכות מתגבשת ממועד קביעת הוועדה. נכון לשנת 2018 התקרה השנתית לפטור מיגיעה אישית עומדת על סך 608,400 ₪ בשנה.

 

חשוב לציין' כי במסגרת הוועדות הרפואיות כל פגימה ו/או מחלה תזכה לשיעור נכות, כאשר לכל פגימה ו/או ליקוי תקבע וועדה לאותו תחום. לדוגמא: אם אדם סובל מכמה ליקויים כגון סכרת, בעיות קרדיולוגיות, בעיות אורתופדיות. במקרה זה, יוזמן לכמה וועדות וייבדק ע"י רופא פנימאי ובוועדה נוספת, ייבדק על ידי רופא בתחום אורתופדי.

תביעות לפטור ממס הכנסה ניתן להגיש על בסיס החוקים הבאים: חוק הנכים תגמולים (תגמולים ושיקום), חוק נכי המלחמה בנאצים, חוק התגמולים לנפגעי פעולות איבה, חוק לפיצוי נפגעי גזזת, חוק הביטוח הלאומי.

מי שלא נקבעו לו אחוזי נכות על פי אחד מהחוקים הללו או שנקבעו לו אחוזי נכות אך בשיעור נמוך מהנדרש וחלה החמרה במצבו הרפואי רשאי לפנות לוועדה רפואית של מס הכנסה. ניתן להגיש ערר על החלטה הוועדה הרפואית בתוך 45 יום הגשת ערר כרוכה באגרה בסך של 950 ₪. על מנת לצלוח את ההליך מומלץ להיעזר בעו"ד הבקיא בתחום שיבחן את סיכויי התביעה וילווה את התובע וייצגו בוועדות הרפואיות עד לקבלת הפטור המבוקש.

אין לראות באמור לעיל משום ייעוץ משפטי מכל סוג שהוא אלא כסקירה כללית. מומלץ לפנות לעורך דין המתמחה בתחום לקבלת ייעוץ משפטי ראוי טרם נקיטת פעולה למיצוי זכויותיכם".

 

השארת תגובה