זקוקים לסיוע? חייגו אלינו

בספר דברים פרק טו פסוקים יב'-טו' ניתן למצוא את המקור העתיק יומין של הזכות לפיצויי הפיטורים שם נאמר: "כי ימכר לך אחיך העברי, או העבריה ועבדך שש שנים; ובשנה השביעית, תשלחנו חפשי מעמך. וכי תשלחנו חפשי מעמך-לא תשלחנו ריקם. הענק תעניק לו, מצאנך, ומגרנך ומיקבך, אשר ברכך ה' אלהיך תתן-לו."

בעידן של ימינו קיים את חוק פיצויי פיטורים, תשכ"ג-1963 אשר קובע כי עובד שפוטר מעבודתו לאחר שהשלים שנת עבודה אחת לפחות אצל אותו מעסיק יהיה זכאי לפיצויי פיטורים. השכר המשמש בסיס לחישובם של גובה פיצויי הפיטורים, הוא שכרו הקובע האחרון של העובד כפול מספר שנות הוותק במקום העבודה.

 

התפטרות העובד אינה פוסלת פיצויי פיטורים

ככלל עובד שמתפטר מיוזמתו לא זכאי לפיצויי פיטורים, אך קיימים לכך חריגים הקבועים בחוק, אשר מונה רשימה של מקרים בהם עובד יהיה זכאי לפיצויי פיטורים גם אם התפטר מיוזמתו ודינו כדין מפוטר.

סעיף 14 לחוק פיצויי פיטורים, קובע כי כספי הפיצויים שהופקדו לקופה יבואו במקום כספי הפיצויים שנדרש המעסיק לשלם לעובד בסיום עבודתו. במקרה וחל על העובד ההסדר הקבוע בסעיף 14 העובד יהיה זכאי לכספי הפיצויים שנצברו לטובתו בקופת הפיצויים גם בפיטורים וגם בהתפטרות. אציין כי עובד שחתם על סעיף 14 מעסיקו יהיה פטור מהשלמת פיצויים בגין תוספות שכר והעובד יקבל אך ורק את הצבירה הקיימת בקופת הפיצויים.

יציאה לגמלאות

סעיף 11(ה) לחוק פיצויי פיטורים מדבר על יציאה לגמלאות, הסעיף קובע כי עובד שהמשיך לעבוד באותו מקום עבודה לאחר שכבר הגיע לגיל פרישה [67 לגברים, 62 לנשים] ומתפטר מעבודתו  זכאי לקבלת פיצויי פיטורים.

מצב בריאותי לקוי

סעיף 6 לחוק פיצויי פיטורים קובע כי אם עובד התפטר ממקום עבודה בשל מצב בריאותי לקוי שלו או של בן משפחה הוא עשוי להיות זכאי לפיצויי פיטורים. במקרים אלו צריכים שההתפטרות תהיה מוצדקת לאור ממצאים רפואיים ו/או תנאי עבודה. על מנת להיות זכאי לפיצויי פיטורים בשל מצב בריאותי של העובד, לרוב נדרש להצטייד עם אישר מרופא תעסוקתי וטרם ההתפטרות על העובד למסור הודעה מוקדמת למעביד בכתב ומראש בהתאם לקבוע בחוק הודעה מוקדמת וליידע את המעביד על מצבו.

הרעת תנאים בעבודה

סעיף 11(א) לחוק פיצויי פיטורים, קובע כי אם עובד התפטר מעבודתו בשל הרעה מוחשית בתנאי העבודה או שהתקיימו נסיבות ביחסי העבודה בהן אין לדרוש ממנו להמשיך את עבודתו רואים את ההתפטרות שלו כדין פיטורים. אציין בקצרה כי הרעת תנאים יכולה להיות הפחתת שכר, שינוי תנאי העבודה, התעמרות בעבודה. במקרה של הרעת תנאים קיימת חובה על העובד לשלוח התראה למעביד בכתב ולהודיע לו על ההרעה ולאפשר למעסיק לתקן במידה והמעסיק אינו מתקן את הרעת התנאים העובד יהיה זכאי לפיצויי פיטורים.

בנוסף לסעיפים שהוזכרו לעיל, החוק מונה עוד רשימה של מקרים נוספים בהם עובד יהיה זכאי לפיצויי פיטורים גם אם התפטר. כמו במקרים של עובדת לאחר לידה וההתפטרות היא לצורך הטיפול בילד, התפטרות של עובד בשל גיוסו לצבא או התפטרות בשל מעבר דירה אשר בנסיבות מסוימות גם כן עשוית לזכות את העובד בפיצויי פיטורים.

בטרם קבלת החלטה כה חשובה ולצורך מיצוי זכויות העבודה מומלץ לפנות לעו"ד הבקיא בתחום.

 

"אין לראות באמור לעיל משום ייעוץ משפטי מכל סוג שהוא אלא כסקירה כללית. מומלץ לפנות לעורך דין המתמחה בתחום לשם קבלת ייעוץ משפטי ראוי טרם נקיטת פעולה למיצוי זכויותיכם".

למידע נוסף ולשאלות נוספות ניתן ליצור קשר

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Open chat
1
Scan the code
היי
איך אפשר לעזור?
דילוג לתוכן