טיפים בדרך לרכישת דירה יד שניה

העסקה הגדולה בחייך?

עסקה של קניית דירה בין אם דירה חדשה מקבלן ובין אם מדובר בדירה יד שניה, כרוכה בלא מעט סיכונים. עבור האזרח הממוצע, קניית דירת מגורים היא פעמים רבות, העסקה הכלכלית הגדולה ביותר שיעשה האדם בחייו. לכן לפני שחותמים על חוזה לרכישת דירה חשוב לקחת בחשבון את כל הפרמטרים ולבצע את הבדיקות הנדרשות. במאמר שלפניכם אציג כמה טיפים לעסקה המוצלחת.

מה כדאי לבדוק

השלב הראשון הוא בדיקת יכולות מימון לרכישת הדירה, אם מעוניינים במשכנתא צריך לקבל אישור עקרוני למשכנתא שתוקפו לשלושה חודשים. לאחר מכן יש לראות את הדירה חשוב מאד לראות את הדירה באור יום אז ניתן לראות ליקויים אם יש וניתן לראות את כמות האור  הטבעי שנכנס לדירה, ניתן לבדוק את הסביבה את הרעש מהשכנים.  מומלץ לבקר בדירה כמה פעמים בשעות שונות על מנת לעמוד על כשלים אפשריים.

חשוב לבדוק גם את הסביבה של הדירה אם היא מתאימה לצרכים שלכם אם יש קרבה לכביש ראשי אם יש מבני תעשייה, תחבורה ציבורית, בתי ספר. חשוב גם לבדוק את המצב התכנוני של הדירה אם קיימות חריגות בניה ואת סביבת הדירה, אם מדובר בדירה בבית משותף אפשר לבדוק בתיק הבניין במחלקת הנדסה בעירייה או בוועדה המקומית שביישוב בו אתם רוצים לקנות את הדירה מומלץ לפנות לשמאי מקרקעין או אדריכל, שייבחן אם יש חריגות בנייה בנכס. חשוב לבדוק את הזכויות בדירה ואת זכויות המוכרים אם הדירה רשומה בלשכת רישום המקרקעין [טאבו] ניתן להוציא נסח טאבו עדכני של הדירה ובו פרטים לגבי הבעלים של הדירה ופרטים לגבי צווי הריסה אם אין או צווים מנהליים על הדירה, עיקולים ומשכנתא. במידה ועל הדירה רשומה משכנתא, יש לדאוג שהמוכר יסלק אותה (נהוג מכספי התמורה בתשלום בגובה היתרה ) ולהסיר את השעבוד.

אם הדירה אינה רשומה בטאבו ורשומה בחברה משכנת או ברשות מקרקעי ישראל נבקש לקבל אישור זכויות עדכני מאותו גוף על מנת לבדוק את הזכויות בדירה . חשוב להיזהר ולא לחתום על זיכרון דברים. מבחינה משפטית זיכרון דברים הוא חוזה מחייב לכל דבר ועניין ואם תחתמו עליו לפני שתבדקו את כל מצב הזכויות ולפני שאתם בכלל בטוחים שזו הדירה שתרצו לקנות, תטמנו לעצמכם בור שיהיה קשה בעתיד לצאת ממנו. צריך לנהל משא ומתן ראוי, לבדוק את כל הנתונים. חבל למהר ואל תתנו למוכר או למתווך להלחיץ אתכם. החיפזון הוא מן השטן ודירת החלומות יכולה במהרה להפוך לסיוט. זיכרון הדברים הוא חזק כמו חוזה (בהתקיים התנאים הנדרשים) אבל לא נותן לכם מספיק הגנות- הוא לקוני, לא ממצה ועלול לעורר בעיות בהמשך. צריך לקחת בחשבון עלויות נוספות, ברכישת דירה ייתכנו עלויות נוספות מעבר למחיר הדירה כמו עלויות של שכ"ט עו"ד תיווך, נוטריון, מס רכישה, הוצאות מימון של משכנתא, שמאי, חיבורים לחשמל, מים וגז .

ליקויים בדירה חשוב לבדוק מראש את תקינותם של ברזים, זרימת מים, חלונות, תריסים ואפילו ארונות אם משאירים בדירה. חפשו סדקים בקירות ובמרצפות, רטיבות וכדומה. מומלץ לבדוק את הדירה באמצעות איש מקצוע כדי למנוע פספוסים .

בטרם רכישת הדירה מומלץ לפנות לעו"ד הבקיא בתחום לצורך קבלת ייעוץ משפטי וליווי מקצועי בעסקה .

 

"אין לראות באמור לעיל משום ייעוץ משפטי מכל סוג שהוא אלא כסקירה כללית. מומלץ לפנות לעורך דין המתמחה בתחום לשם קבלת ייעוץ משפטי ראוי טרם נקיטת פעולה למיצוי זכויותיכם".

למידע נוסף ולשאלות נוספות ניתן ליצור קשר

השארת תגובה